Bartłomiej Lemański: bardzo się cieszę, że jako młody chłopak trafiłem pod skrzydła metrowskich trenerów!

Fot. Anna Klepaczko / LUMIKA / KS Metro Warszawa

Częściej niż o imię pytają się go o wzrost. Człowiek, który do siatkówki został… zmuszony. Mając dziesięć lat przyszedł do warszawskiego klubu Metro Warszawa, a kilka lat później skończył go już jako zawodnik Asseco Resovii Rzeszów. Środkowy mierzący 217 cm, wychowanek KS Metro Warszawa – Bartłomiej Lemański. 

Magdalena Kocik: Pierwszy turniej Ligi Narodów z reprezentacją Polski za Tobą. Świetnie rozpoczęliście te rozgrywki – wygrywając wszystkie trzy spotkanie, tracąc przy tym tylko jeden set. Bardzo udany początek sezonu.

Bartłomiej Lemański: Możemy być zadowoleni z ogólnego wyniku. Jeśli chodzi o sam obraz tej kadry, która tworzona jest przez nowego szkoleniowca, to myślę, że wszyscy zawodnicy – w tym ja, możemy być jak najbardziej zadowoleni ze współpracy z nim. Choć – trzeba przyznać, że jest dość nietypowym trenerem. Bardzo dobrze się z nim rozmawia, cały czas daje nam wiele cennych rad, a nasze treningi wyglądają fajnie. Myślę, że bardzo dobrze pokazał to pierwszy weekend Ligi Narodów, gdzie mogliśmy pierwszy raz pokazać się polskim kibicom. Udało nam się wygrać wszystkie trzy mecze – jeden w Katowicach i dwa w Krakowie, tracąc, tak jak wspomniałaś, tylko jeden set w meczu z Kanadą. Nie zapeszając – na razie wygląda to bardzo fajnie, mimo, że bardzo rotowaliśmy składem i właściwie każdy z nas dostał szansę gry od trenera Heynena. Ta drużyna cały czas się klaruje, bo trenowaliśmy ze sobą zaledwie tydzień w Spale, ale wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze. A jeśli chodzi o moją grę… Uważam, że zawsze może być lepiej. Zdaje sobie sprawę z tego, co należy poprawić, co zrobić lepiej, więc dalej będę ciężko pracować, by stawać się jeszcze lepszym zawodnikiem.

– Na turniej do Łodzi trener Vital Heynen zabrał Piotrka Nowakowskiego, Jakuba Kochanowskiego i Mateusza Bieńka. Ty… odpoczywałeś?

– Tak naprawdę między tymi dwoma turniejami miałem tylko dwa dni wolnego – w poniedziałek i wtorek. W środę zameldowałem się ponownie w Spale, gdzie trenowali ci zawodnicy, którzy nie pojechali na turniej do Łodzi. Cieszę się, że udało mi się odwiedzić rodzinę w Warszawie, bo po tym turnieju wylatujemy w daleką podróż i nie będzie nas w Polsce trzy tygodnie.

– Za tobą kolejny sezon w Asseco Resovii Rzeszów. Nie był on zbyt szczęśliwy – w połowie sezonu kontuzja wykluczyła Cię z gry do końca rozgrywek. Dziś śladów po niej już nie ma?

– Nie, nie ma już śladów. Sezon… Hm.. Chyba nikt z nas nie może zaliczyć go do udanych. Każdy liczył na coś więcej i to szóste miejsce nie było dla nas zadowalające. Mimo naszego młodego składu, myślę, że mieliśmy szansę na ugranie medalu, więc jesteśmy zawiedzeni. Dla tych z nas, którzy zostają w Rzeszowie na kolejny sezon, będzie to jeszcze większą motywacją do pracy, bo cały czas będziemy walczyli, aby ten medal zdobyć.

– Duże zmiany przyniesie wam w Rzeszowie nowy sezon.

– Tak, kilkoro zawodników zmienia barwy klubowe, a kilku bardzo ciekawych zasili nasze szeregi. Sam jestem bardzo ciekaw, jak to będzie wyglądało, kiedy wszyscy wrócimy do Rzeszowa – mam nadzieję, że po zdobyciu Mistrzostwa Świata – i będziemy wspólnie przygotowywać się  do nowego sezonu. Dopiero wtedy będziemy mogli ocenić nasz potencjał.

– Dziś Bartek Lemański gra dumnie z orzełkiem na piersi, a ile lat temu z herbem Klubu Sportowego Metro Warszawa?

– Po raz pierwszy w wieku dziesięciu lat, czyli dwanaście lat temu! Kurcze, ale to zleciało!

– Kto zaprowadził Cię na pierwszy siatkarski trening i jak to się stało, że znalazłeś się właśnie w KS Metro Warszawa?

– W swojej szkole podstawowej miałem nauczyciela wychowania fizycznego, który znał się z trenerami klubu Metro. Przeczuwał on, że będę bardzo wysoki – już wtedy byłem troszeczkę wyższy od rówieśników – więc zaproponował mi, abym odwiedził jeden z treningów na warszawskim Ursynowie i zobaczył, jak to wygląda. Zaprowadzili mnie rodzice, a ja zostałem na jednym, potem drugim treningu i tak gram w siatkówkę do dziś.

– Wsparcie rodziców jest niezwykle ważne dla młodego człowieka, który zamierza podporządkować swoje życie pasji i chce z niej robić sposób na życie. Pamiętam, jeszcze z czasów Twojej gry w AZS Politechnice Warszawskiej (obecnie: ONICO Warszawa), że na wsparcie rodziców mogłeś liczyć na każdym meczu.

– Szczerze mówiąc, początkowo to oni mnie zmusili. Kiedy zaczyna się uczyć grać w siatkówkę, pierwsze kroki nie są zbyt interesujące – to mozolne powtarzanie ruchów, nudne odbijanie piłki… Na początku dużo nie wychodzi, ta gra nie wygląda najlepiej i najciekawiej, więc i ja początkowo sceptycznie byłem nastawiony do tego sportu, nie bardzo czułem tę dyscyplinę. Mieliśmy jednak taki układ z rodzicami, że zostanę miesiąc, aby zobaczyć dokładnie, jak to wygląda. Zostałem miesiąc i … pokochałem ten sport! Myślę, że dzięki temu  moja kariera potoczyła się tak, jak się potoczyła i jestem za to ogromnie wdzięczny moim rodzicom.

– Środkowy od początku?

– Bywały krótkie epizody, kiedy to w Młodej Lidze grywałem mecze na ataku, ale był to raczej eksperyment. Więc można powiedzieć, że środkowy od zawsze.

– 24 marca 2013 roku i 26 maja 2013 roku. Pamiętasz te daty?

– Z KS Metro Warszawa zdobywamy najpierw brąz mistrzostw Polski juniorów w Leżajsku, a dwa miesiące później brąz mistrzostw Polski kadetów w Proszowicach.

– Jak wspominasz te mistrzostwa?

– Hm… Jeśli chodzi o ten pierwszy turniej finałowy i medal w kategorii juniorskiej, to bardzo się cieszę, że dostałem wtedy szansę i zostałem wzięty do składu, mimo, że byłem dwa lata młodszy. Jestem dumny, że mogłem w jakimś stopniu przyczynić się do tego medalu, ale myślę, że zdecydowanie mocniej w pamięci utkwił mi medal mistrzostw Polski kadetów, który zdobyliśmy później. Ten medal wspominam szczególnie. Był to turniej z moim rocznikiem, w naszym gronie, z którym trenowaliśmy kilka lat i to właśnie ten medal jest chyba dla mniej najbardziej sentymentalny.

–  Jak to się stało, że chłopak z Metra nagle stał się formalnie zawodnikiem klubu z siatkarskiej ekstraklasy i to w dodatku samej Asseco Resovii Rzeszów?

– Pewnego dnia, kiedy jeszcze byłem kadetem w Metrze, przyszedł do nas na trening pan i powiedział „chcę cię do Rzeszowa”. Nie miałem innej opcji, jak oczywiście zgodzić się na jego propozycję – zresztą kto by odmówił. Podpisałem kontrakt, który stanowił, że przez cztery lata po zakończeniu wieku juniora będę zawodnikiem Asseco Resovi Rzeszów. Byłem zawodnikiem Resovii, którego mogli wypożyczyć i tak też się stało, ponieważ trafiłem od razu do warszawskiej, wtedy jeszcze – AZS Politechniki Warszawskiej (obecnie: ONICO Warszawa). Przez pierwszy rok mojego wypożyczenia – kończyłem wtedy klasę maturalną, grałem i trenowałem w Warszawie pod okiem Kuby Bednaruka.

– Czym było dla takiego bardzo młodego zawodnika podpisanie kontraktu z tą wielką – wtedy mistrzowską – Asseco Resovią Rzeszów?

– Zaczęły spełniać się moje marzenia i to w błyskawicznym tempie. Gra na PlusLigowych parkietach jest czymś niezwykłym, do czego dąży każdy młody chłopak. A fakt, że miałem już wtedy kontrakt, dał mi pewność, że będę gdzieś grał. Wiedziałem wtedy, że kiedy skończę już wiek juniora, stanie się to moją pracą i sposobem na życie. To był początek tej mojej świetnej przygody, którą przeżywam i która cały czas daje mi nowe cele i marzenia. 

– Zbliżają się wakacje, więc czas na obozy! Śladem lat ubiegłych w tym roku Metro również wybiera się do Olsztyna i Zakopanego. Czy Ty pamiętasz coś ze swoich obozów, na które jeździłeś z Metrem?

– No pewnie, że pamiętam!

– Czym są takie wakacyjne wyprawy dla młodego chłopaka, który pierwszy raz może pojechać daleko od rodziców i domu, w dodatku ze swoją paczką, w gronie bardzo dobrych znajomych?

– Pierwszy raz, kiedy jechałem na obóz z Metrem, muszę przyznać, że ciężko było się tak „wyrwać” aż na dwa tygodnie. Ale dałem radę! (śmiech) Cztery najmłodsze roczniki Metra zawsze jeździły do Łukty i tam trenowaliśmy przez dwa tygodnie. To były dla nas wszystkich pierwsze zgrupowania, na których się trenowało i spało, nie rozpraszały nas inne rzeczy, o które w Warszawie nie trudno. Każdy z obozów wspominam bardzo dobrze, ten sentyment do tych miejsc i tej atmosfery, która nam towarzyszyła będzie zawsze – to tam, spędzając większość czasu na hali, zdobywaliśmy najwięcej wiedzy i wchłanialiśmy najwięcej sportowych wartości. Dzięki takim obozom, mogliśmy się lepiej poznać, budować prawdziwą drużynę i ducha zespołu. W kadecie i juniorze jeździliśmy już do Olsztyna oraz Zakopanego, a tam… tam już nie było lekko – szczególnie w Zakopanem (śmiech). Te obozy były dużo cięższe.

– Chodziło się po górach trochę?

– Chodziło? Biegało się po górach! Albo wokół jeziora. To już był konkretny przedsmak tego, że nie będzie łatwo, ale na szczęście nie wystraszyło mnie to i zostałem, choć momentami było naprawdę ciężko.

– Środkowi z Metra pochodzą, można by powiedzieć. Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Andrzej Wrona, Bartek Gawryszewski, Mariusz Marcyniak i Ty. Ta, między innymi oczywiście, grupa środkowych prosto z PlusLigowych parkietów swoje siatkarskie szlify zbierała właśnie w Metrze Warszawa. Czy nasi trenerze znają jakieś tajemne sposoby szkolenia środkowych? Skąd się bierze, że aż tylu naszych wychowanków, którzy na poważnie są teraz w wielkiej siatkówce, to zawodnicy waśnie na tej pozycji?

– Hm.. Ciężko stwierdzić. Właściwie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale tak jak policzyć, to masz rację coś chyba jest na rzeczy. (śmiech) Trudno powiedzieć, co jest w tych warszawskich środkowych. Na pewno trenerzy robią tutaj – w Metrze, ogromną robotę. Potrafią zauważyć potencjał w zawodniku i sami dążą do tego aby ktoś pokochał ten sport tak, jak oni go kochają. Bardzo się cieszę, że jako młody chłopak trafiłem właśnie pod skrzydła metrowskich trenerów, którzy wiedzą jak mało kto, jak się zatroszczyć o zawodnika i robią wszystko by nam pomóc w dążeniu do wymarzonego celu. Myślę, że taka postawa, właśnie trenerów odgrywa tutaj, w tym wszystkim główną rolę.

Fot. tessreporter.pl

– Bartek, a kim był „spider”?

– To byłam moja pierwsza ksywka, którą dostałem właściwie na początku gry w Metrze. A ksywka wzięła się w dość nietypowy sposób, bo nie miała nic wspólnego z moim wzrostem, czy długością kończyn (śmiech). Mój pierwszy trener w Metrze znał się z moim nauczycielem wychowania fizycznego, który mnie ściągnął do Metra i tę ksywkę odziedziczyłem właśnie po nim. Może był w tym jakiś inny ukryty sens, ale ja przynajmniej tak zrozumiałem genezę powstania tego mojego przydomku.

– Gdybyś mógł coś zmienić w swoich sportowych decyzjach, albo jakąś decyzję podjąć inaczej… Czy było by coś co byś zmienił?

– Nie. Wydaje mi się, że super potoczyła się moja kariera. Świetne lata w KS Metro. Później dwa lata spędzone w AZS Politechnice Warszawskiej, gdzie również trafiłem na bardzo dobrego trenera, jakim był Jakub Bednaruk i dostawałem bardzo dużo szans na granie, co jest kluczowe dla każdego zawodnika. Teraz dwa lata jestem już w Rzeszowie i je również cenię je sobie ogromnie.

– Czujesz się bardziej Resoviakiem, czy Warszawiakiem?

– Warszawiakiem zawsze byłem i jestem d tego miasta ogromnie przywiązany, tak samo jak do Klubu Metro i tego miejsca w którym jesteśmy (przyp. Hala SP 323 przy Hirszfelda 11 na warszawskim Ursynowie). Tutaj się wychowałem, tutaj stawiałem pierwsze siatkarskie kroki, więc całym sobą czuję się Warszawiakiem. Ale też, tak naprawdę, dzięki Resovii dostałem tę ogromną szansę gry, za co jestem im wdzięczy. Jestem Warszawiakiem z krwi i kości, który gra w Rzeszowie.

– Bartek Lemański jest wychowankiem KS Metro Warszawa i …

–  i czuję się z tym wspaniale!

– Czego możemy Ci życzyć, w tym momencie?

– Mistrzostwa Świata!

– Okej, w takim razie w październiku widzimy Cię ze złotem na szyi, u nas na Ursynowie.

– Do zobaczenia! (śmiech)

Fot. Anna Klepaczko / LUMIKA / KS Metro Warszawa
Polub i udostępnij:

56 komentarzy

 1. Duane pisze:

  Best Site Good Work zenegra tablets Homes have ‚earned’ more money than their owners in almost a fifth of the UK, as the housing market recovery has taken off

 2. Virgilio pisze:

  Nice to meet you cablackhealthnetwork.org The phrase he is famous for almost didn’t come to pass.Zimmer originally wanted to say „That’s the fact, Jack,”cribbing the line from Bill Murray’s character in the movie”Stripes.” But Zimmer changed his mind at the last minute.

 3. Evelyn pisze:

  We went to university together super p force bestellen deutschland „He’s in Texas trying to get some peace, but it’s a little sad that he’s been acquitted for a crime and there are people are harassing him. He cannot even help people on the street and get stopped by a cop and it not being news,” O’Mara said.

 4. Ashley pisze:

  I’d like to pay this cheque in, please toprol xl 25 mg for anxiety Even after three generations, babies are still being born with birth defects that would make your hair stand on end. Skeletal deformities, twisted bodies, missing arms, legs and eyes- things you cannot even imagine in your worst nightmares. And then the millions suffering from mental retardation. One must read about it to believe it.

 5. Faith pisze:

  I’m retired buy reosto Natter noted that the Anti-Deficiency Act, the 129-year-old law that forces the government to shut down without an appropriation from Congress, also makes it illegal for furloughed workers to volunteer — even though many end up getting paid whether they work for not. „It really ought to be rewritten to be more relevant for the 21st century,” he said.

 6. Earle pisze:

  I like watching TV buy spironolactone These results were then compared with the children’s academic performance in English, mathematics and science in the compulsory national test key stage 1 at age 11, key stage 2 at age 13, and General Certificate of Secondary Education (GCSE) at ages 15/16.

 7. Edmund pisze:

  I’ve been made redundant paxil imagenes One of the most prominent hazing deaths was that of Robert Champion, 26, a drum major in the marching band of Florida A&M University, a historically black college in Tallahassee. According to his parents’ lawsuit, band members in November 2011 severely punched and kicked Champion on a chartered bus following a performance. Fourteen people were charged with crimes including manslaughter. Most of the cases are pending.

 8. Lauren pisze:

  A few months how and when to take nexium According to the same results announcement, last year the firm made a loss after tax of £88.7m after having made profit of close to £1m in 2010/2011. It posted an underlying operational loss of £8.9m – in 2010/2011 it registered underlying profit of £18.5m – as revenues fell by almost 9 per cent to £208.2m.

 9. Osvaldo pisze:

  I’m sorry, I didn’t catch your name caduet generic price „The odds that there won’t be a deal over the next month arenear zero, but there is some chance we won’t see something bythe 17th. If that happens … we could easily correct 3-5percent,” said Jim McDonald, who helps oversee $803 billion aschief investment strategist at Chicago-based Northern TrustGlobal Investments.

 10. Fabian pisze:

  Will I have to work shifts? testimonios cristianos impactantes 2020 „After measures had been taken in May to avoid the emergenceof a fiscal gap for 2013 and 2014, the mission identified newshortfalls that threatened the achievement of the fiscaltargets, going as far as half per cent of GDP in either year,”according to the report. GDP was 194 billion euros in 2012.

 11. Jerrell pisze:

  Do you play any instruments? hydroxyzine hcl adverse effects „First of all, Boomer’s a (jerk),” Taylor went on in the interview. „Hey, listen. I remember when he was there running the streets, screwing all kind of (women). Don’t give me that holier than thou (expletive). I don’t wanna hear that (expletive) … He gets off on it. He’s still talking about me. I ain’t talking about him.”

 12. Florencio pisze:

  What’s the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? clomiphene price philippines „When I saw Dwayne’s body, I started shaking and crying,” said Khloe, one of three transgendered friends who shared a derelict house with the teenager in the hills above the north coast city of Montego Bay. Like most transgenders and gays in Jamaica, Khloe wouldn’t give a full name out of fear.

 13. Freeman pisze:

  On another call when will alli be back in stock in the uk This is not to be sniffed at. For the first time it sets a common set of rules (albeit with wiggle room built in) to deal with bank collapses but, as we’ve explained ad nauseam in recent weeks, it is only one building block en route to a comprehensive banking union which was promised last year and would amount to the last vital plank in the defences being built around the currency bloc to banish future existential threats.

 14. Willard pisze:

  There’s a three month trial period cheap omeprazole for horses When not teaching workshops, Sansone-Braff sees private clients at her home in East Patchogue, where she uses tarot cards and communicates with the dead to see what advice they might have to make the clients’ relationships more meaningful, loving and long-lasting.

 15. Gregg pisze:

  I have my own business flomax tamsulosin hydrochloride Sunshine Heart said it enrolled its first patient in apivotal study of its C-Pulse heart device in the United States. The implantable device will be tested in patients with moderateto severe heart faliure.

 16. Patric pisze:

  We’ll need to take up references buy apcalis „Most vets I know tend to be bothered less by the large firework displays, the colorful starbursts that are accompanied by patriotic music and ‚oohs’ and ‚ahhs’ by a crowd,” Mundt said. „The bigger problem is all the smaller fireworks that start getting used weeks ahead of July 4th and continue getting used for weeks after the holiday sometimes.”

 17. Robbie pisze:

  Wonderfull great site ceclor cd yahoo answers
  GAINESVILLE — The University of Florida football team suffered another devastating injury as Matt Jones, the team’s top running back, is out for the season with a torn meniscus, Gators coach Will Muschamp announced Monday.

 18. Tyron pisze:

  I’ll put him on atorvastatin 20 mg tablet picture Minutes from the meeting showed almost all the policymakers on the central bank’s Federal Open Market Committee agreed that a change to the stimulus was not yet appropriate, and only a few thought it would soon be time to „slow somewhat” the pace of the stimulus policy.

 19. Dexter pisze:

  Could I ask who’s calling? prednisone lek ulotka James Jopling, director for Scotland at Breakthrough Breast Cancer, called for changes to the drug approval process after Holyrood’s health committee said last week the system needed significant improvements.

 20. Greenwood pisze:

  What do you do? clomipramine buy „The economy is just starting to recover and now is the bestchance for Japan to emerge from deflation,” Abe said. „I don’twant to lose this chance. At the same time, markets are watching(our progress) on Japan’s fiscal reform.”

 21. Julia pisze:

  I went to buy cialis super active online uk Hindus and Muslims have lived side by side and shared graveyards in Sindh for centuries, but tension has been on the rise recently as extremists make increasingly aggressive inroads into the rural parts of the province.

 22. Melvin pisze:

  It’s a bad line ensinomediodigital.fgv.br/ Shepherd started 41st in the 43-car field Sunday at New Hampshire Motor Speedway. He made his Cup debut in 1970 and won four times in NASCAR’s top series. He finished as high as fifth in the final standings in 1990 and hadn’t started a Cup race since 2006. He last ran a full season in 1996.

 23. Brooklyn pisze:

  I’m about to run out of credit tropicana ac bluemercury spa A spokesman for the Runnymede Trust said: “Equally Ours is a partnership which we are involved in, which aims to show the benefits of human rights and the Human Rights Act for ordinary people in their everyday lives.

 24. Cameron pisze:

  Please wait jual hajar jahanam di jogja Barclays was the No.5 M&A adviser globally so far this yearaccording to Thomson Reuters data, up from sixth place in thesame period last year and behind Goldman Sachs Group,JPMorgan Chase & Co, Bank of America Merrill Lynch and Morgan Stanley.

 25. Norbert pisze:

  Will I have to work on Saturdays? rogaine 5 minoxidil canada „Not only is acetaminophen the drug most commonly ingested in overdoses, it is also a common co-ingestant. Owing to its widespread availability and the underestimation of its potential toxicity, acetaminophen poisoning is the most common cause of nonfatal hepatic necrosis, acute liver failure and overdose deaths. In Great Britain, organ toxicity due to paracetamol (as acetaminophen is called in the United Kingdom) is the most common etiology of hepatic failure requiring liver transplantation. „

 26. Allen pisze:

  Gloomy tales revatio package insert pdf Six of the injured were hospitalized in serious condition and two in stable condition, she said of the 23 people treated initially for injuries. She did not elaborate on their injuries but said four of those who had to be hospitalized were transferred to a Morgantown hospital while three remained in Davis Memorial.

 27. Kraig pisze:

  A book of First Class stamps flagyl in pregnancy third trimester “It was a little bit like, you know, driving 12 hours a day for a month. You get sick of being in a car.” (pause) “But we had some fun. It was all night long and the streets of eastern Europe are pretty empty,” said Hawke.

 28. Jared pisze:

  I work for myself splendid spoon worth it The sense of caution is understandable: The dollar leapt 33 percent against the yen from mid-October to May, hitting a 4-1/2-year high of 103.74 yen on May 22, before pulling back a full 10 yen by mid-June.

 29. Mariah pisze:

  I like it a lot clindamycin phosphate gel while pregnant „I don’t think any prosecutor wants to start his or her day dealing with a statute that it’s not clear they have jurisdiction to apply,” added Comizio, who previously served as an attorney for the U.S. Securities and Exchange Commission, and deputy general counsel of the Office of Thrift Supervision.

 30. Kenton pisze:

  I’m training to be an engineer cat costa pastilele arcoxia Stray and rescued animals only receive names seven days after being taken in by the Humane Society, Crawford said, per a New Jersey law requiring a one week window before shelters assume ownership of the animals.

 31. Rodney pisze:

  I sing in a choir prescription drugs and birth control „There seems to be a critical lack of political will toensure that the police and those responsible for the policefully account for their actions,” Amnesty’s Deputy ProgrammeDirector for Africa Noel Kututwa said in a statement.

 32. Alex pisze:

  I’ve been cut off buy augmentin fast shipping The newest report examined 2010 prescription data from the 37 million patients who get drug coverage under Medicare Part D, and found even more of a mixed picture when it comes to seniors' medications. For example, patients in the South were more likely to fill prescriptions for those riskier medications, but less likely than those in other regions to get the long-recommended treatments for heart and bone conditions.

 33. Palmer pisze:

  Languages how to buy generic propecia in canada There’s little light left anyway for the 76-year-old murderer, who has lung cancer and heart disease and suffers from frequent bouts of pneumonia. Spooner’s grim health prospects may have played a part in his callous disregard for human life on May 31, 2012, when he gunned down Simmons on the sidewalk as the boy brought in a garbage can. Spooner fired two shots at the teen after accusing him of stealing four shotguns from his home two days prior. One of the shots hit the boy in the chest, killing him. A third trigger pull ended in misfire.

 34. Leonard pisze:

  A staff restaurant cost of atenolol 100 mg Born in 1939, Tarap Shetrup Akong was groomed to become an abbot in a Tibetan monastery, but fled to India after the 1959 Communist takeover of Tibet. He settled in England in 1963 and later co-founded the Samye Ling Monastery in Scotland in 1967, the first Tibetan Buddhist center to be established in the West.

 35. Cletus pisze:

  Can you hear me OK? bupropion weight gain „My job as a showrunner was to figure out new ways to torture Jay every week,” Rich said

 36. Kayla pisze:

  Why did you come to ? poxet uk Jeter played 17 games and 63 official at-bats and 12 hits and had an average of .190. He had just that one home run, a shot over the right-field wall against Matt Moore. He says he will come back strong, make himself strong around that damaged ankle in all the weak places that finally took his season from him. He will see about that and so will we.

 37. Dwayne pisze:

  I’d like , please redcon1 fade out amazon
  Yes there are a number of options available, you can set your browser either to reject all cookies, to allow only „trusted” sites to set them, or to only accept them from the site you are currently on.

 38. Brandon pisze:

  I’m happy very good site royal pharma sustanon 300 News that Christopher Bailey is to become Burberry’s chief executive next year has been met with mixed reactions, with concerns raised about Bailey’s business credentials with others applauding his creative genius.

 39. Devin pisze:

  i’m fine good work tamsulosin hydrochloride msds    David Sandersfeld, 62, of Dayville, Ore., was laid off from his park ranger job two years ago. He had hoped to stay on the job until he was 70, but his search for a new job was fruitless. So almost a decade sooner than expected, he retired.

 40. Harley pisze:

  I’m on work experience taraxacum officinale agg The ATIV Book 9 Plus will be available for presale for $1,399.99 on Aug. 18 from Samsung and the ATIV Tab 3 will be available for in-store purchase from the company’s retail partners on Sept. 1 for $699.99.

 41. Edmond pisze:

  What do you do for a living? one metallica traduzione Sunday featured a AFC North divisional match up between the Baltimore Ravens and the Cleveland Browns. At one point in the game there was a scuffle between Browns’ defensive lineman Phil Taylor and Ravens running back Ray Rice. What caused it was relatively unknown.

 42. Keven pisze:

  I’m a housewife viagra online kaufen ohne rezept schweiz „It’s car culture, technological obsolescence, creative reuse and nostalgia; there is no limit to how science and technology can be presented in creative and engaging ways,” said Margaret Honey, president and CEO of the New York Hall of Science.

 43. Noble pisze:

  I’d like to transfer some money to this account pfizer vgr 100 price The number of miles of transmission line remained roughly the same, suggesting new money was mostly spent on equipment to make the existing system stronger and more responsive, according to Ventyx analyst Chris Tornow.

 44. Rudolf pisze:

  What do you study? cbd biocare coupon „In our view, by exiting RMG (real-money gaming) the companyhas eliminated much of the potential upside for the stock,”Needham & Co analysts wrote in a note and downgraded the stockto „hold” from „buy.”

 45. Gaylord pisze:

  What part of do you come from? viagra maximum dose daily A Japanese policymaker however said the fears of Fed tapering weren’t behind the sales. The market volatility caused by changing expectations around Fed policy might have forced some Asian central banks to intervene to defend their currencies, and in the process reduce their Treasury holdings, he said.

 46. Lucas pisze:

  Canada>Canada generic viagra blue pill Sources have told The Sunday Telegraph that the Prime Minister was to blame for ignoring warnings that it would be a mistake to try to sell the project to the public on the basis of faster journey times between London and the North.

 47. Kermit pisze:

  I work with computers generic name for metoprolol succinate Pfc. Manning won international notice after his May 2010 arrest at a U.S. military base in Iraq. Supporters, including WikiLeaks founder Julian Assange, hailed him as a whistleblower who risked his own freedom in an attempt to rouse opposition to American foreign policy and its „war on terror.”

 48. Barney pisze:

  A few months himalaya himcolin gel kis kaam aati hai Organizations like UNICEF have condemned what it calls the deliberate use of children in Egypt who are „put at risk as potential witnesses to or victims of violence.” The Brotherhood says it cannot control families that choose to camp out.

 49. Anthony pisze:

  I’m on work experience griseofulvin cancer liver tumors Mayor de Blasio has already signaled his intent by investing in Pratt Institute’s 20,000-square-foot fashion incubator in South Williamsburg

 50. Cornelius pisze:

  What company are you calling from? effexor xr vs pristiq Let’s face it, he doesn’t have Torre’s charisma, especially in dealing with the media. Instead he has a guarded manner and wants to control every detail as it applies to his ballclub, somewhat in Bill Belichick fashion.

 51. Toney pisze:

  Is it convenient to talk at the moment? himalaya neem tablets for skin The researchers have been working with Neil Bowdler, a video journalist from the BBC, and computer animation experts to design a mission to Mars. They have taken part in interviews, carried out experiments and even helped with media promotion to drum up interest in the programme.

 52. Edgardo pisze:

  Have you got any qualifications? mode d’emploi de viagra Steven Gursky, a branding and intellectual property lawyerwho has followed the case closely, said he expected Oing to rulein Macy’s favor, though he might allow Penney to sell its JCPEveryday goods.

 53. Chauncey pisze:

  I’m not working at the moment how long does it take for wellbutrin to get out of system The CEO of Apple, Tim Cook did speak critically about laptop hybrids. He dismissed these is April when he compared them to a product that wants to be a toaster and a fridge. He said that Microsofts Surface was confusing and compromised.

 54. Marty pisze:

  I like it a lot venlafaxine tab 75mg Bollywood actress Jiah Khan was found dead at her home in Mumbai on June 3, 2013. A police official said her body was found hanged in her room. Police also said the death of the 25-year-old was not being treated as suspicious, but appeared to be a suicide. Khan, whose real name was Nafisa Khan, was born in New York and grew up in London before moving to Mumbai. She studied acting at the Lee Strasberg’s Institute in New York City. Khan began her career in Mumbai’s film industry in the 2007 Hindi film „Nishabd,” in which she portrayed a teenager in love with her best friend’s father, played by Bollywood superstar Amitabh Bachchan.

 55. Cooler111 pisze:

  Could I have a statement, please? motrin dose mg kg Tests on the participants showed that one in eight of the heart attack patients had recently had flu, compared to 7% in the group of non-heart attack patients. One in two of all the patients in the study had had the flu vaccine that year.

 56. Josue pisze:

  Can I use your phone? dapoxetine online australia This is why we urge all political parties not only to back the new transferable tax allowance, but also to ensure that it cannot be dismissed as an empty gesture, given that it has been set at the low level of £150.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

FACEBOOK
INSTAGRAM