24. lata na siatkarskiej mapie Polski

Jest rok 1994 z inicjatywy Dariusza Kopaniaka, na warszawskim Ursynowie powstaje mały siatkarski ośrodek szkoleniowy – Klub Sportowy „Metro” Warszawa. Jako pierwsza istnieć zaczyna sekcja chłopców i już od początku ma ambitne plany – wkroczyć między dwa, już od dawna prężnie działające, kluby sportowe –  MOS Wola i MDK Warszawa. Nowy warszawski Klub sportowy wstąpił do siatkarskiego środowiska w 1995 roku, kiedy to oficjalnie po raz pierwszy,  staje do rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Po pierwsze wychowanie…

„Wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną i sport” tak brzmi jeden ze statutowych celów Klubu i nie są to tylko puste słowa. KS Metro Warszawa, od początków swojego istnienia, wyznacza sobie za cel nie tylko szkolenie wspaniałych zawodników, ale przede wszystkim wychowywanie ich na dobrych i uczynnych ludzi. Kim jest Wychowanek KS Metro Warszawa? Wychowanek i Absolwent KS Metro Warszawa pełny jest siatkarskiego doświadczenia i umiejętności, jest świadomym młodym człowiekiem, który wkracza w dorosły świat. To też  mądry, uczynny, wrażliwy na innych i pomocny człowiek.

fot Anna Klepaczko / LUMIKA / KS Metro Warszawa

Młodzieżowi Mistrzowie Polski

W ciągu 24. lat istnienia KS Metro Warszawa na podium młodzieżowych Mistrzostw Polski stawał 13-krotnie. W swoim dorobku juniorzy, kadeci i młodzicy Metra mają cztery złote, sześć srebrnych oraz trzy brązowe medale Mistrzostw Polski. Po raz pierwszy w historii klubu, na podium stanęli młodzicy Krzysztofa Zimnickiego, rocznika 1984/85 w Suwałkach (1999 rok) w składzie z m.in. Maciejem Gorzkiewiczem obecnym zawodnikiem Cuprum Lublin. Najmniej zakurzonym medalem Mistrzostw Polski jest ten z kwietnia tego roku. Na drugim stopniu podium, w Kętrzynie, stanęli juniorzy Jacka Jankowskiego, Wojciecha Szczuckiego i Adriany Jankowskiej. Metrowscy  juniorzy zapisali się srebrnymi zgłoskami w historii Metra i wkroczyli z przytupem w dorosłą siatkówkę. Mateusza Janikowskiego szybko docenił i zauważył Paweł Zagumny i Stephane Antiga, którzy zaproponowali mu grę w stołecznym ONICO Warszawa. Mateusz Witek trafił pod skrzydła siatkarskiego „Diabła”, czyli Jakuba Bednaruka, szkoleniowca Chemika Bydgoszcz. Natomiast Firszt, Gawryś, Praca, Giza, Żukowski czy Kopyść trafili do Klubów pierwszej i drugiej ligi, dalej kontynuując swoje siatkarskie przygody. 

Szkolenie z pasją

W KS Metro Warszawa pracuje obecnie 11 trenerów. Młodzieżową sekcję męską tworzą: Wojciech Szczucki, Jacek Jankowski, Adam Bigos, Adriana Jankowska, Michał Pyra, Piotr Dwojak i Patryk Sadlej. Sekcja żeńska to Dariusz Kopaniak, Martyna Kwiatkowska, Karolina Pietraszek oraz Aleksander Gosk.  Trenerzy pracujący w KS Metro Warszawa to ludzie z pasją i zapałem do pracy. To trenerzy, którzy nie tylko świetnie szkolą siatkarsko, ale także wiedzą, jak ważne jest wychowanie w duchu fair-play. Wychowują  zwracając uwagę, że są wartości ważniejsze od sportu, a na pierwszym miejscu zawsze jest drugi człowiek.

fot Anna Klepaczko / LUMIKA / KS Metro Warszawa

Wychowankowie przez duże „W”

Co roku kolejna grupa chłopców kończy szkolenie w KS Metro Warszawa i dołącza do grona Wychowanków oraz Absolwentów klubu. Większość z nich kontynuuje swoją siatkarską karierę w klubach PlusLigi, pierwszej oraz drugiej ligi mężczyzn. Wychowankami KS Metro Warszawa są między innymi Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Andrzej Wrona, Maciej Olenderek, Bartosz Gawryszewski, Bartłomiej Lemański, Bartłomiej Lipiński, Maciej Gorzkiewicz, Mateusz Janikowski, Paweł Halaba, Jan Król czy Zbigniew Bartman. Niektórzy po latach wracają do klubu, w którym zaczynali swoje siatkarskie przygody, tak jak zrobił to Tomasz Walendzik i Paweł Mikołajczak, którzy stanowią obecnie trzon seniorskiej drużyny KS Metro Warszawa.

fot Anna Klepaczko / LUMIKA / KS Metro Warszawa

Ambasador Guma

Siatkarski sezon 2018/2019 zaczęliśmy od wspaniałej wiadomości – Mistrz Świata, Mistrz Europy, Złoty Medalista Ligi Światowej, Srebrny Medalista Pucharu Świata, czterokrotny olimpijczyk… Najlepszy polski rozgrywający wszech czasów – Paweł Zagumny został ambasadorem Klubu Sportowego Metro Warszawa. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy dołączył do metrowskiej rodziny, by pomagać w jej marketingowym i sportowym rozwoju. Paweł Zagumny współpracuje z naszymi zawodnikami grup młodzieżowych i służy radą doświadczeniem trenerom pracującym w Klubie.

Metrowska rodzina

Codzienna działalność KS Metro Warszawa nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie, jakie otrzymujemy od dobrych ludzi, firm i organizacji. Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Ursynów, całe grono naszych partnerów i sponsorów oraz niezastąpieni rodzice – bez nich minione 24. lata nie byłyby możliwe. Dziękujemy, że wspólnie możemy tworzyć tę historię!

fot Anna Klepaczko / LUMIKA / KS Metro Warszawa

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami przez Facebooka
Facebook KS Metro Warszawa
Facebook KS Metro Warszawa
INSTAGRAM